• March 29, 2024

Jak temperatura wpływa na zaraźliwość grypy?

wpływa na zaraźliwość grypy

Mądrość ludowa głosi, że zimne i suche zimowe powietrze zwiększa ryzyko złapania grypy. Prawda jest jednak taka, że zimna pogoda ma jedynie łagodny wpływ na zaraźliwość grypy i że większość czynników wpływających na to, czy ktoś rozprzestrzeni wirusa, ma miejsce gdzie indziej w atmosferze. Naukowcy skupili się na wilgotności powietrza jako głównym czynniku wpływającym na łatwość przenoszenia grypy.

Wraz ze spadkiem temperatury powietrza zmniejsza się ilość zawartej w nim pary wodnej. Wirusy są emitowane do powietrza w postaci kropelek, gdy ludzie kaszlą, kichają lub mówią, i mogą zarażać innych, gdy kropelki te dostaną się do osoby, która je wdycha. Naukowcy od dawna wiedzą, że ilość pary wodnej w powietrzu wpływa na łatwość grypy rozprzestrzenia się, ale nie są pewni dlaczego.

grypa zaraźliwość

Badania wykazały, że wirusy grypy mogą przetrwać dłużej w zimnym i suchym powietrzu. Jedno z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia wykazało, że zewnętrzna warstwa wirusa grypy, zwana błoną lipidową, zestala się w żel w temperaturach poniżej i nieco powyżej zera. Dzięki temu czasami śmiercionośny wirus może przenosić się z osoby na osobę przez dłuższe okresy czasu.

Jak temperatura wpływa na zaraźliwość grypy?

Inne badania sugerują, że niższa temperatura może również osłabić odpowiedź immunologiczną wywołaną infekcjami górnych dróg oddechowych, ułatwiając wirusom infekowanie organizmu. Ponadto wdychanie zimnego i suchego powietrza może powodować zwężenie naczyń krwionośnych nosa i gardła w celu oszczędzania ciepła, co może utrudniać białym krwinkom dotarcie do błony śluzowej i zwalczanie wirusów.

Czynniki te mogą wyjaśniać, dlaczego jesień i zima zwykle wiążą się z większą częstością występowania przeziębienia i grypy niż lato i wiosna. Jednak badania pokazują również, że sam wirus jest najbardziej aktywny jesienią i zimą ze względu na sezonowe zmiany w krążeniu kluczowych bakterii, które pomagają mu przylegać do powierzchni i przedostawać się do organizmu.

Chociaż eksperymenty laboratoryjne na świnkach morskich wskazują, że wilgotność nie jest głównym czynnikiem wpływającym na sezonowość grypy, analizy epidemiologiczne wykazały, że zarówno temperatura, jak i wilgotność bezwzględna (AH) korelują z epidemiami w umiarkowanych regionach świata. (Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższej sekcji.)

AH ma największy wpływ na rozprzestrzenianie się grypy zimą, ponieważ jest ściślej powiązana z szybkością, z jaką wirus może przenosić się z osoby na osobę. Dzieje się tak, ponieważ małe, zawierające wodę cząstki wirusa emitowane do powietrza podczas kaszlu lub kichania tracą swoją zakaźność, gdy zetkną się z zimnym, suchym powietrzem. W przypadku braku bariery ochronnej drobne zakaźne cząsteczki wirusa grypy z większym prawdopodobieństwem przyklejają się do innych powierzchni i dostają się do nowych ciał, a ponadto mogą być przenoszone dalej przez wiatr. Z tego powodu szczyt sezonu grypowego w klimacie umiarkowanym przypada zazwyczaj na miesiące, w których wilgotność powietrza i temperatura są najniższe, a także opady i promieniowanie słoneczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *